Zdravstveni dom Kranj vzpostavil psihosocialno telefonsko pomoč
V Zdravstvenem domu Kranj so vzpostavili psihosocialno telefonsko pomoč v času epidemije covid-19. Svetovalke so na voljo za pogovor vsak delovni dan med 8. in 12. uro ter med 16. in 18. uro popoldne.
V dneh, ko številni ljudje doživljajo najrazličnejše stiske, povezane z epidemijo novega koronavirusa, v ZD Kranj znova ponujajo brezplačno pomoč prek telefona. Občani lahko pokličejo na telefonsko številko 030 450 664 ali 030 450 665 ter se o svojih težavah pogovorijo z izkušenimi svetovalkami. Dostopni bosta vsak delovni dan med 8. in 12. uro ter med 16. in 18. uro popoldne.
Na voljo za pomoč v stiski so tudi izkušeni psihologi in psihoterapevti. Pokličite jih lahko na telefonsko številko 041 443 443 vsak delavnik med 16. in 24. uro, konec tedna pa med 12. in 24. uro. Brezplačne razbremenilne pogovore lahko opravite tudi s strokovnjaki s področja duševnega zdravja. (Vir: gov.si)
Nekaj nasvetov, kako v razmerah, v kakršnih smo, skrbimo za duševno zdravje
- Kljub osamitvi ostanite povezani z drugimi ljudmi, še posebej, če živite sami. Oprite se na prijatelje, družino ali druge. Poskusite ostati v stiku z njimi po telefonu, po pošti ali spletu. Dajte jim vedeti, da želite ostati povezani in naj to postane vaša dnevna rutina. To je pomembno za vaše duševno počutje. Morda vam bo koristilo, če z njimi delite, kako se počutite, in morda bo to koristilo tudi njim.
- Bolezen, socialna osamitev, nepredvidljivost in spremembe v rutini lahko prispevajo k povečanju stresa. Mnogi ljudje (tudi tisti, ki običajno nimajo težav z duševnim zdravjem) so v takih razmerah lahko zaskrbljeni. Razumljivo je, da izvajanje takih ukrepov lahko povzroči dolgočasje ali je frustrirajoče. Lahko se boste slabo počutili, imeli težave s spanjem, pogrešali družbo. Pomagate si lahko na preprost način:
- Na spletu poiščite ideje za vaje, ki jih lahko izvajate doma in so primerne za vaše zdravstveno stanje.
-
- Delajte stvari pri katerih uživate: branje, kuhanje, poslušanje radia, gledanje TV, učenje preko spleta …
-
- Poskušajte jesti zdravo in uravnoteženo, piti dovolj vode, izogibajte se kajenju, alkoholu in drogam.
-
- Ob stalnem spremljanju novic boste lahko bolj zaskrbljeni. Zato poskusite omejiti čas, ki ga namenite spremljanju medijskega poročanja o epidemiji. Preverite novice le ob določenem času ali nekajkrat na dan.
-
- Poskusite se osredotočiti na stvari, ki jih lahko nadzorujete, na primer svoje vedenje, s kom govorite, od koga dobivate informacije. (vir: NIJZ)